Seuraa meitä:

Golf

Urheilutoimittajain Liitto valitsi vuoden 2021 Lajien parhaat urheilijat

Matti Mattsson toi mitalin Suomelle
AOP

Urheilutoimittajain Liitto Ry valitsee vuosittain Lajien parhaat urheilijat. Perinne on jatkunut jo vuodesta 1946 lähtien.

Ensin lajeja oli mukana vain muutama, mutta lajivalikoima on vuosien mittaan jatkuvasti laajentunut. Tänä vuonna lajinsa paras nimettiin 77 eri lajissa. Korona-pandemian takia tilapäisesti kuihtuneen kilpailutoiminnan vuoksi lajin parasta urheilijaa ei valittu rullakiekossa.

Lajien parhaat urheilijat 2021

Aerobic: Nea Kivelä, Turun Urheiluliitto
Agility: Iida Vakkuri, Agilityklubi
Alamäkiluistelu: Mirko Lahti
Alppilajit: Samu Torsti, Vasa Skidklubb
Amerikkalainen jalkapallo: Chris Mulumba, Hamilton Tiger-Cats (Kanada)
Ampumahiihto: Tero Seppälä, Haapajärven Kiilat
Ampumaurheilu: Eetu Kallioinen, Ala-Hämeen Ampujat
Autourheilu: Kalle Rovanperä, Toyota
Beach volley: Riikka LehtonenNiina Ahtiainen
Biljardi: Robin Hull, AuraBiljardi
Curling: Kalle Kiiskinen, Hyvinkään Curling
Darts: Marko Kantele, Samuli Blues
E-urheilu: Erik Tammenpää, ENCE ja Filadelphia
Freestyle: Olli Penttala, Freestyleseura Moebius
Frisbeegolf: Henna Blomroos, Rauman Frisbee
Futsal: Jukka Kytölä, Kampuksen Dynamo
Golf: Matilda Castren, Linna Golf
Hiihtosuunnistus: Salla Koskela, Lounais-Hämeen Rasti
Ilmailu: Jouni Makkonen, Ultra Team Lahti
Jalkapallo: Lukas Hradecký, Bayer 04 Leverkusen (Saksa)
Jousiammunta: ​Antti Vikström, Oulaisten Sulka
Judo: Martti Puumalainen, Meido-Kan
Jääkiekko: Aleksander Barkov, Florida Panthers (USA)
Jääpallo: Tuomas Määttä, SKA Neftjanik (Venäjä)
Karate: Titta Keinänen, Euran Karateseura
Keilailu: Tomas Käyhkö, Mainarit
Kiipeily: Anthony Gullsten, Kiipeilyurheilijat
Koripallo: Lauri Markkanen, Chicago Bulls (USA) ja Cleveland Cavaliers (USA)
Kriketti: Mahesh Tambe, Empire Cricket Club
Käsipallo: Ellen Voutilainen, Skuru IK (Ruotsi)
Lentopallo: Lauri Kerminen, Dinamo Moskova (Venäjä)
Lumilautailu: Rene Rinnekangas
Maahockey: Nea Väisänen, Porvoo HC
Maastohiihto: Joni Mäki, Pohti Ski Team-Ristomatti Hakola, Jämin Jänne
Melonta: Visa Rahkola, Tuusmelojat
Miekkailu: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat
Moottorikelkkailu: Topi Posti, Kemijärven Moottorikerho
Moottoripyöräily: Lasse Kurvinen, Heinolan Moottorikerho
Moottoriveneily: Sami Reinikainen, Kotkan Pursiseura – Kotka Segelsällskap
Mäkihyppy: Antti Aalto, Kiteen Urheilijat
Nykyaikainen 5-ottelu: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat
Nyrkkeily: Mira Potkonen, Tampereen Voimailuseura
Paini: Arvi Savolainen, Lahden Ahkera
Painonnosto: Saara Retulainen, Turun Atleettiklubi
Pesäpallo: Tuomas Jussila, Manse PP
Pikaluistelu: Samuli Suomalainen, Helsingin Luistinkiitäjät
Potkunyrkkeily: Essi Honkonen, Jyväskylän Jigotai Kickboxing
Purjehdus: Tuula Tenkanen, Esbo Segelförening
Pyöräily: Jaakko Hänninen, AG2R Citroën (Ranska) ja TWD-Länken (Lahti)
Pyöräsuunnistus: Samuel Pökälä, Asikkalan Raikas
Pöytätennis: Benedek Oláh, Seinäjoen Sisu ja Jura Morez (Ranska)
Ratsastus: Henri Ruoste, Turun Seudun Ratsastajat
Raviurheilu: Santtu Raitala
Ringette: Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -89
Rugby: Heidi Hennessy, Helsinki RC ja Loughborough Lightning (Englanti)
Rullalautailu: Lizzie Armanto
Salibandy: Veera Kauppi, Team Thorengruppen SK (Ruotsi)
Soutu: Eeva Karppinen, Nesteen Soutajat
Squash: Emilia Soini, Espoo Squash Rackets Club
Sulkapallo: Kalle Koljonen, Tapion Sulka
Suunnistus: Miika Kirmula, Kalevan Rasti
Taekwondo: Johanna Nukari, Espoo Hwarang Team
Taitoluistelu: Juulia TurkkilaMatthias Versluis, Helsingin Luistelijat
Tanssiurheilu: Johannes Hattunen
Tennis: Emil Ruusuvuori, HVS-Tennis
Thainyrkkeily: Tessa Kakkonen, Lahti Thaiboxing Club
Tikkaurheilu: Jasmin Suomalainen, Ilmajoen Tikkakerho
Triathlon: Henrik Goesch, Turun Urheiluliitto
Uimahypyt: Juho Junttila, Uimahyppyseura Tiirat
Uinti: Matti Mattsson, Porin Uimaseura
Valjakkourheilu: Pekka Niemi, Sisä-Suomen Valjakkourheilijat
Vapaaottelu: Jesse Urholin, Porin Kamppailu-urheilukeskus
Vesipallo: Niklas Koskela, Cetus
Voimanosto: Tuomas Hautala, Lapuan Ponnistus
Voimistelu: Emil Soravuo, Espoon Telinetaiturit
Yhdistetty hiihto: Ilkka Herola, Puijon Hiihtoseura
Yleisurheilu: Toni Piispanen, Espoon Tapiot

KIEKKOFANI.COM

Loading RSS Feed

FUTISFANI.COM

Loading RSS Feed

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Pussit mainos pieni

Mainos

Gorilla Pieni

Lisää aiheesta Golf