Seuraa meitä:
Jääkiekko - Kiekkofani.com Jalkapallo - Futisfani.com Viihdeuutiset ja juorut - Uutisankka.com Nikotiinipussit - Pussit.com Lainaa heti - HalvinLaina.fi Yrityslaina.com
Pussit mainos

Muut

Kuopio Steelers pääsee kovaan seuraan – Kohtaa joukon amerikkalaisen jalkapallon eurooppalaishuippuja

Kuopio Steelers amerikkalainen jalkapallo Vaahteraliiga
AOP

Kolme perättäistä amerikkalaisen jalkapallon Suomen mestaruutta voittanut Kuopio Steelers kertoi viime perjantaina pelaavansa kaudella 2023 kotimaisen Vaahteraliigan ohella Euroopan kentillä CEFL-sarjassa.

Vahvasti tulevaan amerikkalaisen jalkapallon Vaahteraliiga-kauteen panostanut Kuopio Steelers pelaa tulevana keväänä eurooppalaisessa Central European Football League -sarjassa. Kevään peleihin on kutsuttu mukaan 12 eurooppalaista seurajoukkuetta, joista seitsemän on vuoden 2022 maansa mestareita.

Ottelut pelataan cup-muotoisena ja niille on varattu kilpailukalentereissa tilaa neljälle kevään viikonlopulle. (22.4.,13.5., 3.6., 24.6.).

CEFL-joukkueet 2023

Schwäbisch Hall Unicorns, Saksan GFL mestari, CEFL Bowl XVI voittaja
La Courneuve Flash, Ranskan mestari
Otel Florence Guelfi, Italian mestari
E-R Parma Panthers, Italia, CEFL Bowl XVI finalisti 2022
Calanda Broncos, Sveitsin sarjan kakkonen
Stockholm Mean Machines, Ruotsin mestari
Kuopio Steelers, Suomen mestari
Thonon Black Panthers, Ranskan kakkonen
Madrid Osos Rivas, Espanjan mestari
SBB Vukovi Beograd, Serbian mestari
LG OLED Las Rozas Black Demons, Espanjan kakkonen
Budapest Wolves, Unkarin kakkonen

Sarjan neljä kärkeen sijoitettua joukkuetta (Schwäbisch Hall Unicorns, La Courneuve Flash, Otel Florence Guelfi and E-R Parma Panthers) lepäävät ensimmäisen pelikierroksen ja kohtaavat neljännesvälierissä avauskierroksen voittajat.

Avausottelu Tukholmassa

Kuopio Steelersin avausvastustajana CELF:ssa on Ruotsin mestarijoukkue Stockholm Mean Machines. Ottelu pelataan Tukholmassa. Pelin voittaja kohtaa toisella pelikierroksella Saksan mestari Schwäbish Hall Unicornsin. Unicorns vieraili viime vuoden huhtikuussa Suomessa Roostersin vieraana ja vei ystävyysottelussa voiton selvin luvuin 0-46.

Steelers-päävalmentaja Pekka Utriainen kertoo seuran tiedotteessa kansainvälisen pelin valmistavan joukkuettaan toukokuussa käynnistyvään Vaahteraliigaan.

– CEFL ottelun pelaaminen kolme viikkoa ennen Vaahteraliigan alkua palvelee meitä oikeastaan neljällä eri tavalla. Ensinnäkin se, että saadaan pelata seuran historian ensimmäinen virallinen kansainvälinen peli. Parin vuoden takainen Islannin-reissu oli mukava kokemus, mutta onhan ruotsalaisia vastaan aina kiva kamppailla.

– Viimeiset pelaajat saapuvat Kuopioon huhtikuun alkupäivinä ja Mean Machines tulee vastaan jo vajaan kolmen viikon päästä siitä, joten treeneissä tekeminen tulee varmasti olemaan erityisen terävää. Vaahteraliiga alkaa meidän osalta jo totutusti Roostersin vieraana Helsingissä toukokuun 13. päivä ja siihen peliin meneminen yksi kova matsi vyöllä on tietysti hieno juttu.

Mikäli Steelers selviytyy CEFL:n avausottelustaan voittajana tulee astelma tuomaan harmaita hiuksia Vaahteraliigan sarjaohjelman rakentajille. Ottelu Schwäbish Hall Unicornsia vastaan on kirjattu samalle päivälle kuin Vaahteraliigan kalenteriin on piirretty Utriaisen mainitsema Roosters-peli Velodromilla.

CEFL Bowl XVII pelataan 24. kesäkuuta jommankumman finaaliin selvinneen joukkueen kotikentällä.

KIEKKOFANI.COM

Loading RSS Feed

FUTISFANI.COM

Loading RSS Feed

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Lisää aiheesta Muut