Seuraa meitä:
Jääkiekko - Kiekkofani.com Jalkapallo - Futisfani.com Viihdeuutiset ja juorut - Uutisankka.com Alennuskoodit - Bonuspanda.com Nikotiinipussit - Pussit.com Lainaa heti - HalvinLaina.fi
Pussit.com mainos iso

Lentopallo

Lentopallon naisten Mestaruusliigassa karu tilanne – Loppuuko menestysseuran taru kuin seinään?

LP Kangasala lentopallon naisten Mestaruusliiga
AOP

Lentopallon naisten Mestaruusliigassa pelaava LP Kangasala kertoi julkisuuteen vakavista talousongelmistaan. Seura keikkuu vararikon partaalla.

Lentopallon naisten Mestaruusliigassa pelaavan LP Kangasalan tiedotteessa kerrottiin seuran edustusjoukkueen karusta tilanteesta. Tiedotteen mukaan kyse on todellisesta hädästä.

– Vaikka joukkue operoi liigatasolla erittäin maltillisella pelaajabudjetilla, kassatilanne on kauden mittaan kehittynyt niin vaikeaksi, että jopa kauden loppuun saattaminen on vaakalaudalla. Edellisellä kaudella auttaneet korona-tuet ovat loppuneet pandemian hellittämisen myötä, mutta yleisö ei ole löytänyt peleihin enää entiseen malliin.

– Lisäksi yleinen maailmantilanne ja yritysten vaikea markkinatilanne ovat tehneet suurten yhteistyökumppanien löytämisestä entistä vaikeampaa, ja aiheuttivat merkittävän varainhankintatapahtuman peruuntumisen. Siksi tarvitsemme edelleen noin 30 000 euron lisätulot, jotta selviämme varmuudella kauden loppuun, seuran tiedotteessa todetaan.

Toimintaedellytyksensä turvatakseen LP Kangasala järjestää kauden ensimmäiseen kotipudotuspeliin tukilippukampanjan. 30 euron tukilippuja voivat ostaa sekä yritykset että yksityiset ihmiset. Mikäli seura saa myytyä vähintään 500 tukilippua, kyseinen peli muutetaan ilmaispeliksi, johon kaikki ovat vapaasti tervetulleita.

Mikäli tavoite ei täyty, pääsevät kaikki lipun lunastaneet luonnollisesti sisään peliin, ja lippupaketin ostaneet yritykset saavat vastineeksi tuestaan pakettia vastaavan määrän kausikortteja kaudelle 2023-24.

Lisäksi LP kertoo tarjoavansa merkittäviä etuisuuksia tukijoilleen.

– Tukijoiden nimet mainoslakanassa kaikissa loppukauden peleissämme. Nimet kiitosviestissä kaikissa loppukauden omissa Ruutu+-tuotannoissamme. Nimillä varustetut kiitosjulkaisut sosiaalisen median kanavissamme. Nimillä varustetun kiitosjulkaisun verkkosivuillamme, tiedotteessa luetellaan.

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Lisää aiheesta Lentopallo